L-Karnitinas : Kas Tai Yra

l-karnitinas

Karnitinas, kitaip dar L-Karnitinas – natūralus, į B grupės vitaminus panašus (Vitaminas B-t), natūraliai sutinkamų aminorūgščių junginys, kuris padidina ląstelių membranų pralaidumą riebiosioms rūgštims. Papildas padeda transportuoti šias rūgštis į ląstelės mitochondrijas, kuriose rūgštys yra panaudojamos energijai gauti. JIs dažnai naudojamas kaip maisto papildas lieknėjimui, širdies sveikatai, smegenų funkcijai gerinti.

Nedidelius kiekius L-Karnitino organizmas pats gali pasigaminti iš dviejų aminorūgščių: lizino ir metionino, padedant vitaminui C, B6 ir geležies mikroelementui. Galutinis karnitino sintezės etapas vyksta kepenyse, inkstuose bei smegenyse, nes tik šie audiniai turi tam reikalingus fermentus.

Karnitinas į žmogaus organizmą patenka su maistu. Daugiausia jo yra raudonoje mėsoje ( jautienje, kiaulienoje ) ir pieno produktuose. Kiti natūralūs karnitino šaltiniai yra riešutai ir sėklos ( moliūgų, saulėgrąžų, sezamo ), ankštiniai ( pupelės, žirniai, lęšiai, žemės riešutai ), daržovės ( šparagai, brokoliai, Briuselio kopūstai, česnakai, petražolės, artišokai ), vaisiai ( abrikosai, bananai ), grūdai ( grikiai, kukurūzai, avižos, ryžiai, soros, rugiai, kviečių gemalai).

L-Karnitinas maiste
Daugiausia L-Karnitino randama jautienoje

L – Karnitino kiekiai maiste :

 • Jautiena ( 100 g ) – 95 mg
 • Kiauliena ( 100 g ) – 28 mg
 • Žuvis ( 100 g ) – 6 mg
 • Vištiena ( 100 g ) – 4 mg
 • Pienas ( 200 ml ) – 7 mg

Dėl įvairių priežasčių karnitino gali pasigaminti nepakankamai, pvz., augančiame organizme, įvairaus maisto stokojančioje dietoje (vegetariškoje, veganiškoje ) ar nepakankamai besimaitinantiems, daug sportuojantiems ar intensyviai dirbantiems žmonėms. Karnitino daugiau reikia esant stresui, ilgalaikei įtampai, vartojant daug riebalų. Karnitinas yra svarbi maistinė medžiaga, aprūpinanti energija širdį ir raumenis.

Organizmui stokojant karnitino:

 • Sumažėja fizinis aktyvumas;
 • Vargina nuovargis, išsekimas;
 • Susilpnėja riebalų apykaita;
 • Atsiranda viršsvoris;
 • Puola įvairios infekcijos bei kamuoja virusai;
 • Gali išsivystyti augimo ar vystymosi sutrikimai.

Karnitino perteklius pašalinamas su šlapimu.

Naudojimas

Lieknėjimas / Svorio metimas

Lieknėjimas su L-Karnitinu
Lieknėjimas su L-Karnitinu

Karnitinas tinka norintiems mažinti kūno svorį. Vartojant karnitiną taip pat reikia naudoti tinkamą mitybą, suvartojant mažesnį kalorijų kiekį ir derinti tai su fizine veikla. Maisto papildas tik paspartina maisto riebalų deginimą, kadangi sugeba pernešti riebiasias rūgštis į ląsteles, kur jos paverčiamos energija.

Pagrindinė karnitino funkcija yra riebalų oksidacijos stimuliavimas, todėl riebalai yra sudeginami ir neleidžiama jiems kauptis. Dėl to neatsiranda viršsvorio. L-karnitinas yra puikus priedas vegetarams ir veganams.

Sportas ir fizinis pajėgumas

Karnitinas pagerina kraujo apytaką ir raumenų aprūpinimą deguonimi. Po intensyvaus fizinio krūvio padeda greičiau atsigauti organizmui, skatina baltymų sintezę, raumenų masės formavimąsi, mažina raumenų skausmus.

Įrodyta, kad ALCAR yra labai veiksmingas, siekiant palengvinti šalutinį senėjimo poveikį, pavyzdžiui, neurologinį susilpnėjimą ir lėtinį nuovargį.

L-karnitinas ir susijęs junginys Acetyl-L-karnitinas (ALCAR) yra junginiai, galintys palengvinti senėjimo ir ligos poveikį mitochondrijoms, kartu didinant mitochondrijų galimybes deginti riebalus.

Smegenų veikla

smegenų sveikata
Smegenų veiklos stimuliatorius Acetil-L-Karnitinas

Acetil-L-Karnitinas ( ALCAR ) dažnai naudojamas kaip smegenų veiklos stimuliatorius, nes jis padidina budrumą ir mitochondrijų pajėgumą, kartu teikdamas apsaugą neuronams.

Padeda išvengti dažnai su amžiumi atsirandančio protinių sugebėjimų mažėjimo bei pagerinti mokymąsi. Padeda nuo depresijos.

Širdies sveikata

Širdis
L-Karnitino nauda širdžiai

L-Karnitinas gali sumažinti kraujo spaudimą bei su širdies ligomis susijusį uždegimo procesą.

Antro tipo diabetas

Remiantis mokslu, L-Karnitinas padeda sumažinti II tipo diabeto ir su juo susijusių rizikos faktorių simptomus.

ALCAR papildai taip pat yra labai saugus būdas pagerinti jautrumą insulinui ir kraujo kūnelių sveikatai, ypač žmonėms, turintiems švelnią ar silpną širdies sveikatą. ALCAR taip pat gali apsaugoti neuronus ir ištaisyti tam tikrą žalą, kurią sukelia diabetas ir diabetinė neuropatija.

Dozavimas

Karnitino rekomenduojama dozė yra 300-2000 mg per dieną. Nepatartina vartoti vakare, nes gali būti sunkiau užmigti, nes jis pasižymi poveikiu, didinančiu žmogaus aktyvumą.

L-Karnitino papildų pavidalai

 • Milteliai
 • Tabletės
 • Kapsulės
 • Skystis

L-Karnitino šalutinis poveikis

Maisto papildas L-Karnitinas naudojamas pagal rekomendacijas neturi šalutinio poveikio. 2 g L-Karnitino per parą yra saugus kiekis ilgalaikiam vartojimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *